Pressmeddelande

Berika ditt ktenskap

Fr mnga r sedan nr jag arbetade som advokat sktes jag upp av en kvinna som ville skiljas frn sin man p grunder som jag ansg var berttigade. Nr skilsmssan var genomfrd trffade jag henne inte igen p mnga r. Vid ett slumpartat mte med henne p gatan lade jag mrke till att ren av ensamhet och missmod var uppenbara i hennes en gng vackra ansikte. Sedan vi utbytt ngra artigheter sade hon snabbt att livet inte hade varit rikt och givande fr henne och att hon var trtt p att kmpa ensam. Sedan verraskade hon mig genom att sga: "Om jag fick gra om det igen, och visste vad jag vet nu, s skulle jag inte ska skilsmssa. Det hr r vrre." Statistiskt sett r det svrt att undvika en skilsmssa. Experter berknar att omkring hlften av kvinnorna i Frenta staterna genomgr en skilsmssa ngon gng i livet. Skilsmssorna kar ocks i mnga andra lnder. Om inte den nuvarande, stigande skilsmssofrekvensen minskar, s kommer nnu fler ktenskap att sluta i tragik. En skilsmssa kan endast vara frsvarbar i mycket sllsynta fall. Enligt min mening borde "laga skl" fr en skilsmssa inte vara ngot mindre n en lng och uppenbarligen ohjlplig relation som frstr en persons vrdighet som mnniska. Skilsmssor sliter ofta snder personernas liv och splittrar familjelyckan. Ofta r det s i en skilsmssa att kontrahenterna frlorar mycket mer n de vinner. Den chockartade upplevelsen man gr igenom i en skilsmssa verkar vara fga frstdd och inte alls tillrckligt knd. Med visshet behvs det mycket mer sympati och frstelse fr dem som har upplevt en sdan stor tragedi och vilkas liv inte kan gras ogjorda. Men fr dem som r skilda finns det fortfarande mycket att hoppas p och vnta sig nr det gller fullbordande och lycka i livet, srskilt nr det gller att glmma sig sjlv och tjna andra. Svra frgor
Varfr r den ktenskapliga lyckan s mtlig och flyktig fr s mnga, men s riklig fr andra? Varfr mste det resulterande tget av hjrtesorg och lidande vara s lngt och ha s mnga oskyldiga mnniskor ombord?
Vilka berikande bestndsdelar r det som saknas i s mnga ktenskap som pbrjades med sdan lycka och med s mnga stora frhoppningar?

Jag har lnge funderat p de hr svra frgorna. Eftersom jag tillbringat nstan en livstid med att ta itu med mnskliga erfarenheter, knner jag i viss mn till problemen med olyckliga ktenskap, skilsmssa och frtvivlade familjer. Jag kan ocks tala om stor lycka, fr tack vare min lskade Ruth har jag i ktenskapet ntt mnniskolivets rikaste fullkomning.

Orsaker till skilsmssa
Det finns inga enkla, ltta svar p de uppfordrande och komplicerade frgorna om lycka i ktenskapet. Bland de mnga frmodade orsakerna till skilsmssa terfinns de allvarliga problemen med egoism, omognad, bristande hngivenhet, otillrcklig kommunikation och otrohet.

Enligt min erfarenhet finns det ett annat skl till att ktenskap misslyckas som inte r s uppenbart men som fregr och genomsyrar alla de andra. Det r bristen p ett stndigt berikande av ktenskapet, en frnvaro av detta extra ngot som gr det dyrbart, speciellt och underbart. Utan det blir ktenskapet slitsamt, svrt och trkigt.

Berika ett ktenskap
Ni undrar kanske: "Hur kan ett ktenskap stndigt berikas?" Vi bygger upp vrt ktenskap med ondlig vnskap, tillit och integritet och genom att ta hand om och stdja varandra i vra svrigheter. Adam sade om Eva: "Denna r nu ben av mina ben och ktt av mitt ktt." (1 Mos 2:23) Det finns ngra enkla, relevanta frgor som alla mnniskor, vare sig de r gifta eller tnker gifta sig, uppriktigt borde stlla sig i ett frsk att bli "ett ktt". De r:

Fr det frsta, r jag i stnd att tnka p mitt ktenskaps och min partners intressen innan jag tnker p mina egna nskningar?

Fr det andra, hur djupt engagerad r jag i min partner, bortsett frn andra intressen?

Fr det tredje, r han eller hon min bsta vn?

Fr det fjrde, har jag respekt fr min partners vrdighet som en vrdefull och dyrbar mnniska?

Fr det femte, grlar vi om pengar? Pengar i sig verkar varken gra ett par lyckligt eller bristen p dem ndvndigtvis gra ett par olyckligt. Grl om pengar r ofta en symbol fr sjlviskhet.

Fr det sjtte, finns det ett andligt, helgande band mellan oss?

Bygga berikande broar
Flera nyckelfaktorer kan bidra till att ktenskapet berikas.

Bn. Den ktenskapliga relationen kan berikas av bttre kommunikation. Ett vik tigt stt r att be tillsammans. Detta lser mnga meningsskiljaktigheter, om det finns ngra, mellan makarna innan de somnar. Jag vill inte verbetona meningsskiljaktigheter, men de r verkliga, och de gr saker och ting intressanta. Jag anser att vra meningsskiljaktigheter r den lilla nypa salt som kan f ktenskapet att verka smakrikare.

Vi kommunicerar p tusen olika stt, till exempel med ett leende, en strykning ver hret eller en ltt berring. Varje dag br vi komma ihg att sga: "Jag lskar dig." Maken br sga till sin hustru: "Du r vacker." Ett annat ord som det r viktigt fr bde man och hustru att sga vid lmpliga tillfllen r: "Frlt." Att lyssna r ocks ett utmrkt stt att kommunicera.

Frtroende. Ett fullstndigt frtroende fr varandra r en av de viktigaste berikande faktorerna i ktenskapet. Ingenting frstr sjlva krnan i det msesidiga frtroende som r ndvndigt fr att upprtthlla ett meningsfullt frhllande s mycket som otrohet. ktenskapsbrott kan aldrig ursktas. Men trots en sdan tillintetgrande hndelse hnder det ibland att ktenskap rddas och familjer bevaras. Fr att det ska ske mste den frfrdelade parten kunna ge en oskrymtad krlek som r stark nog att frlta och glmma. Den felande parten mste desperat vilja omvnda sig och verkligen g ifrn det onda.

Vr lojalitet till vr eviga ktenskapspartner br inte bara vara fysisk, utan ocks mental och andlig. Eftersom det inte finns ngon oskyldig flirt och ingen plats fr svartsjuka efter vigseln, r det bst att undvika blotta anblicken av ngot ont genom att sky varje misstnkt kontakt med ngon som vi inte r gift med.

Dygd. Dygden r det starka lim som hller allt samman. Herren sade: "Du skall lska din hustru av allt ditt hjrta och hlla dig till henne och ingen annan." (L&F 42:22)

Gudomlig nrvaro. Av allt som kan vlsigna ktenskapet r det en speciell, berikande bestndsdel som framfr allt annat bidrar till att frena en man och en kvinna i en mycket verklig, helig, andlig bemrkelse. Det r det gudomligas nrvaro i ktenskapet. Shakespeare sade fljande genom drottning Isabelle i Henrik den femte: "Gud, du som ktenskapet stiftat har, Bind deras hjrtan, deras riken samman." (Akt 5, scen 2, rad 67-68) Gud r ocks den bsta bevararen av ktenskapet.

Det finns mnga saker som bidrar till att gra ett ktenskap berikande, men ngra av dem tycks hra till relationens agnar. Att tnjuta sllskapet och frukterna av en helig och gudomlig nrvaro r krnan i ett mycket lyckligt ktenskap. Andlig enighet r ankaret. Sm lckor i ktenskapets andliga dimension leder ofta till att ktenskapet fr punktering.

Jag tror att skilsmssofrekvensen kar drfr att freningen i mnga fall saknar det berikande inflytande som hrrr frn den helgande vlsignelse som utstrmmar genom att man hller Guds bud. ktenskapet kan d av brist p andlig nring.

Tionde. Under det att jag verkade i nstan tjugo r som biskop och stavspresident lrde jag mig att en utmrkt frskring mot skilsmssa var att betala tionde. Tiondebetalningen verkar gra det lttare att hlla det andliga batteriet laddat s att det klarar sig igenom de tider nr den andliga generatorn har gtt fr lgtryck eller inte fungerat.

Det finns ingen storslagen eller majesttisk musik som stndigt frambringar en stark krleksharmoni. Den fullkomligaste musiken r tv rsters sammansmltning till ett andligt solo. ktenskapet r det stt Gud har gett oss fr att tillgodose de strsta mnskliga behoven, grundat p msesidig respekt, mognad, osjlviskhet, anstndighet, engagemang och rlighet. Lycka i ktenskapet och frldraskapet kan tusen gnger vertrffa vilken annan lycka som helst.

Frldraskap. ktenskapets sjl blir starkt berikad och den andliga tillvxtprocessen kar i hg grad nr ett par blir frldrar. Fr de par som kan f barn br frldraskapet fra med sig den allra strsta lycka. Mn tillvxer drfr att de som fder mste ta hand om sin familj. Kvinnor blomstrar drfr att de som mdrar mste glmma sig sjlva. Vi frstr bst krlekens fulla innebrd nr vi blir frldrar. Men om det inte kommer ngra barn s kommer de par som nd r frberedda att ta emot dem att hedras och vlsignas av Herren fr sin trofasthet. Vrt hem br tillhra den heligaste av alla jordiska helgedomar.

I ktenskapets berikande r det de sm sakerna som r viktiga. Makar br stndigt visa uppskattning och tacksamhet fr varandra p ett omtnksamt stt. Ett par mste uppmuntra varandra och hjlpa varandra att vxa. ktenskapet r ett gemensamt skande efter det goda, det vackra och det gudomliga.

Frlsaren har sagt: "Se, jag str vid drren och klappar p. Om ngon hr min rst och ppnar drren, skall jag g in till honom och hlla mltid med honom och han med mig." (Upp 3:20)

M Guds nrhet finnas fr att berika och vlsigna alla ktenskap och hem, i synnerhet hans heligas, som en del av hans eviga plan.

FRSLAG TILL HEMLRARE
Efter att ha studerat budskapet under bn kan ni dela med er av det p ett stt som uppmuntrar dem ni undervisar att delta. Hr fljer ngra exempel:

  1. Rulla tv olikfrgade lerklumpar till bollar. Frklara att varje frg representerar en ktenskapspartner. Rulla ihop de tv bollarna s att de blir en boll. Be en familjemedlem frska separera de tv frgerna. Diskutera president Fausts sex frgor som man br stlla om man r gift eller tnker gifta sig. Vittna om hur viktigt det r att vara eniga i ett ktenskap.

  2. Be familjen att stlla sig i en ring. Lt varje person representera en handling som berikar ktenskapet. Nr ni diskuterar handlingen de representerar, be dem d sl armkrok med eller hlla personerna bredvid dem i handen. Frklara att kedjan som de har bildat skulle frstras om en familjemedlem togs bort frn ringen. Vittna om betydelsen av att hlla ktenskapet starkt.

  3. Ta med dig en saltstrare. Tala om hur saltet frhjer smaken p maten. Ls meningen dr president Faust jmfr olikheter i ktenskapet med nypor av salt, och diskutera hur olikheter kan ge krydda t ktenskapet. Om ni undervisar ett gift par kan ni frga vad de har gjort fr att ka uppskattningen fr varandra.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.