Ämne

Vaccination mot mässlingen

http://www.lds.org/library/page/display/0,7098,6210-1-3218-1,00.html

  • År 2003 donerade Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga tre miljoner dollar för att stödja ett världsomfattande initiativ som skulle tillhandahålla vaccination mot mässlingen för barn i 40 länder. Kyrkan samarbetade med amerikanska Röda Korset, stiftelsen Förenta Nationerna, Centers for Disease Control and Prevention, Förenta Nationernas barnfond, Världshälsoorganisationen, Internationella Röda Korset och Röda Halvmånen.
  • År 2004 deltog kyrkan i en kampanj för vaccination mot mässlingen i Madagaskar. En del medlemmar i kyrkan donerade sin tid genom att verka som missionärer under mässlingskampanjen.
  • Under 2006 deltog kyrkan i kampanjer för vaccination mot mässlingen i Angola, Ghana, Kenya, Namibia, Sierra Leone, Swaziland, Uganda och Zimbabwe.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.