Ämne

Utbildning i neonatal återupplivning

http://www.lds.org/library/page/display/0,7098,6211-1-3217-1,00.html

  • Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga arbetar tillsammans med nationella hälsoorganisationer och hälsoministerier över hela världen, och har skickat frivilliga läkare och sjuksköterskor för att undervisa förlossningspersonal om neonatala återupplivningstekniker. Med sådan utbildning kan personalen bidra till att rädda livet på barn som föds med andningssvårigheter.
  • Genom kyrkans arbete har tiotusentals av förlossningspersonalen utbildats.
  • År 2006 utfördes utbildningen i 26 länder: Albanien, Argentina, Botswana, Brasilien, Burma, Colombia, Demokratiska republiken Kongo, Ecuador, Egypten, El Salvador, Ghana, Indien, Jordanien, Libanon, Lesotho, Liberia, Malaysia, Mongoliet, Namibia, Nigeria, Paraguay, Peru, Sierra Leone, Thailand, Turkiet och Ukraina.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.