Pressmeddelande

Symbolen fr vr tro

Efter renoveringen av templet i Mesa i Arizona fr ngra r sedan inbjds ledare inom andra religioner att g en rundtur i templet under frsta dagen av dess ppet hus. Hundratals kom. Nr jag talade till dem sade jag att vi grna ville svara p vilka frgor de n kunde tnkas ha. Bland annat fick vi en frga frn en protestantisk prst.

Han sade: Jag har gtt runt i hela byggnaden, detta tempel som har Jesu Kristi namn p utsidan, men jag har inte sett ngot kors, kristendomens symbol. Jag har lagt mrke till era byggnader p andra platser och dessa saknar ocks korset. Hur kan detta komma sig, nr ni sger att ni tror p Jesus Kristus?

Jag svarade: Jag vill inte stta mig med ngon av mina kristna kollegor, som anvnder korset till att pryda katedralernas torn och altarna i sina kyrkobyggnader, som br det p sina klder och trycker det p sina bcker och annan litteratur. Men fr oss r korset symbolen fr den dende Kristus, medan vrt budskap handlar om den levande Kristus.

Han frgade d: Om ni inte anvnder korset, vad har ni d som symbol fr er religion?

Jag svarade att det r det liv vrt folk lever som p det mest meningsfulla sttet kan uttrycka vr tro, och att det faktiskt drfr r symbolen fr vr dyrkan.

Jag hoppas att han inte tyckte jag var sjlvbelten som svarade s. Detta, att vi inte anvnder korset, kan frst tyckas motsgelsefullt, eftersom vi pstr att Jesus Kristus r huvudpersonen i vr tro. Kyrkans officiella namn r Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. Vi dyrkar honom som Herre och Frlsare. Bibeln r vr skrift. Vi tror att profeterna i Gamla testamentet, vilka frutsade Messias ankomst, talade genom gudomlig inspiration. Vi frjdar oss ver de uppteckningar Matteus, Markus, Lukas och Johannes gjorde, vilka terger hndelserna kring Guds Sons fdelse, verksamhet, dd och uppstndelse Faderns Enfdde i kttet. Liksom Paulus i forna dagar skms [vi] inte fr [Jesu Kristi] evangelium. Det r en Guds kraft som frlser. (Rom 1:16) Och liksom Petrus betygar vi att Jesus Kristus r det enda namn som givits t mnniskor, genom vilket vi blir frlsta. (Apg 4:12)

Mormons bok, som vi betraktar som den Nya vrldens testamente, frkunnar de profeters lrdomar som i forna dagar bodde p vstra halvklotet, och den vittnar om honom som fddes i Betlehem i Judeen och som dog p Golgata. Fr en vrld som vacklar i tron r Mormons bok nnu ett mktigt vittne om Herrens gudomlighet. Sjlva frordet, som skrevs av en profet i Amerika fr ett och ett halvt rtusende sedan, klarlgger kategoriskt att boken skrevs fr att verbevisa jude och icke-jude om att Jesus r Kristus, den evige Guden, som uppenbarar sig fr alla nationer.

Och i vr bok med nutida uppenbarelser, Lran och frbunden, har han med dessa ord bestmt klargjort vem han r: Jag r A och O, Herren Kristus, ja, det r jag, begynnelsen och nden, vrldens terlsare. (L&F 19:1)

Mot bakgrund av dessa uttalanden och vittnesbrd kanske mnga frgar sig, liksom min protestantiske vn i Arizona gjorde: Om ni sger er tro p Jesus Kristus, varfr anvnder ni d inte symbolen fr hans dd, korset p Golgata?

P detta vill jag frst svara, att ingen medlem av denna kyrka ngonsin fr glmma det fruktansvrda pris som vr terlsare betalade nr han gav sitt liv p det att alla mnniskor skulle f leva lidandet i Getsemane, den bittra farsen till rttegng, trnekronan som sargade hans huvud, den blodtrstiga pbelns rop infr Pilatus, brdan som han ensam mste bra p sin mdosamma vg till Golgata, det hemska lidandet d spikarna genomborrade hans hnder och ftter, den brinnande smrta hans kropp utsattes fr nr han hngde p korset denna tragiska dag, d Guds Son utropade: Fader, frlt dem, ty de vet inte vad de gr. (Luk 23:34)

Detta var korset, tortyrredskapet, den fruktansvrda anordning som var avsedd att dda Fridens man, den ondskefulla vedergllningen fr hans underbara arbete med att bota de sjuka, f blinda att se, uppvcka de dda. Detta var korset p Golgatas ensliga hjd, p vilket han hngdes upp och dog.

Vi kan inte glmma detta. Vi fr aldrig glmma det, fr det var hr som vr Frlsare, vr Frlossare, Guds Son, gav sitt liv som ett stllfretrdande offer fr var och en av oss. Men frstmningen denna mrka afton fre den judiska sabbaten, nr hans livlsa kropp togs ned och skyndsamt lades i en lnad grav, fick hoppet att blekna ven hos dem av hans lrjungar som var mest hngivna och upplysta. De var mycket bedrvade och frstod inte vad han tidigare hade sagt till dem. Den Messias som de trodde p var dd. Deras Mstare, som de hade satt all sin lngtan, sin tro och sitt hopp till, var borta. Han som hade talat om evigt liv, han som hade uppvckt Lasarus frn graven, hade nu dtt precis som alla mnniskor fre honom hade dtt. Hans korta, smrtfyllda liv hade nu gtt till nda, ett liv som blivit s som Jesaja lngt tidigare frutsagt: Han var fraktad och vergiven av mnniskor, en smrtornas man och frtrogen med lidande ... Han var genomborrad fr vra vertrdelsers skull, slagen fr vra missgrningars skull. Straffet var lagt p honom fr att vi skulle f frid. (Jes 53:3, 5) Nu var han borta.

Vi kan knappast frestlla oss vad de knde som lskade honom, nr de begrundade hans dd denna lnga, judiska sabbatsdag, lrdag enligt vr kalender.

S grydde den frsta veckodagen, Herrens sabbat som den har kommit att kallas. ngeln vid graven frkunnade fr dem som kom dit, tyngda av sorg: Varfr sker ni den levande bland de dda? (Luk 24:5)

Han r inte hr. Han har uppsttt, s som han har sagt. (Matt 28:6)

Det strsta underverket i mnsklighetens historia hade skett. Han hade tidigare sagt dem: Jag r uppstndelsen och livet. (Joh 11:25) Men d frstod de inte. Nu visste de. Han dog i sorg, smrta och ensamhet. Nu, den tredje dagen, uppstod han med kraft, sknhet och liv, som den frste av de avlidna, och garantin fr alla mnniskor i alla tidsldrar att liksom i Adam alla dr, s skall ocks i Kristus alla gras levande. (1 Kor 15:22)

P Golgata var han den dende Jesus. Ur graven kom han som den levande Kristus. Korset var den bittra frukten av Judas frrderi, slutet p Petrus frnekelse. Den tomma graven blev nu ett vittnesbrd om hans gudomlighet, en garanti fr evigt liv, svaret p Jobs obesvarade frga: Kan en mnniska f liv igen som en gng dtt? (Job 14:14)

Nr han nu var dd kunde han ha glmts bort, eller i bsta fall blivit ihgkommen som en av de stora lrare vars liv sammanfattas med ngra korta rader i en historiebok.

Som uppstnden blev han nu livets Mstare. Hans lrjungar kunde nu med fast tro stmma in i Jesajas lovsng: Hans namn r: Under, Rdgivare, Mktig Gud, Evig Fader, Fridsfurste. (Jes 9:6)

Jobs frvntansfulla ord uppfylldes: Men jag vet att min terlsare lever, och som den siste skall han trda fram ver stoftet.

Nr sedan denna min sargade hud r borta, skall jag i mitt ktt skda Gud.

Jag sjlv skall f skda honom, med egna gon skall jag se honom, inte med ngon annans. Drefter trnar jag i mitt innersta. (Job 19:2527)

Maria hade all anledning att utropa: Rabbuni! det betyder lrare (Joh 20:16) nr hon fr frsta gngen sg den uppstndne Herren, fr nu var han sannerligen Mstaren, inte bara ver livet utan ven ver dden. Borta var ddens udd, krossad av segern ver graven.

Den rddhgade Petrus frndrades. ven den tvivlande Tomas betygade med allvar och vrdnad och saklighet: Min Herre och min Gud! (Joh 20:28) Tvivla inte, utan tro (Joh 20:27) var Herrens ofrglmliga ord vid detta frunderliga tillflle.

Drefter visade han sig fr mnga, dribland, skriver Paulus, fr mer n femhundra brder p en gng.
(1 Kor 15:6)

Och p det vstra halvklotet fanns andra fr, som han tidigare hade talat om. Och folket dr hrde en rst som frn himmelen ... och den sade till dem:

Sen min lskade Son, i vilken jag har funnit behag, i vilken jag har hrliggjort mitt namn! Hren honom! ...
Och se, de sgo en mnniska nedstiga frn himmelen, och han var kldd i en vit skrud, och han kom ned och stod mitt ibland dem ...
Och det begav sig, att han utrckte sin hand och talade till folket och sade:
Se, jag r Jesus Kristus, om vilken profeterna vittnade, att han skulle komma till vrlden ...
Stn upp och kommen hit till mig. (3 Nephi 11:3, 610, 14)

I Mormons bok finns sedan en underbar berttelse om det som sades och hnde, nr den uppstndne Herren verkade bland mnniskorna i det forna Amerika.

Till sist finns det nutida vittnen, fr han kom en gng till fr att inleda denna tidshushllning, tidernas fullhets utdelning som profeterna talat om. Den uppstndne, levande Herren och hans Fader, himmelens Gud, uppenbarade sig i en hrlig syn fr en ung profet fr att pbrja en ny terstllelse av forntida sanningar. Sedan fljde en sky av vittnen (Hebr 12:1), och han som mottagit den frsta synen Joseph Smith, den nutida profeten frkunnade med kraftfulla ord:

Nu, efter de mnga vittnesbrd, som ro avgivna om honom, r detta det sista vittnesbrdet, vilket vi giva om honom: Han lever.

Ty vi sgo honom p Guds hgra sida och vi hrde rsten som vittnade, att han r Faderns Enfdde, att medelst honom, genom honom och av honom existera och skapades vrldarna, och att deras invnare ro sner och dttrar, fdda t Gud. (L&F 76:2224)

Drtill kommer miljoner vittnen som, genom den Helige Andens kraft, har burit och nu br hgtidliga vittnesbrd om att han verkligen lever. Detta vittnesbrd har varit deras trst och deras styrka.

Jag kommer till exempel att tnka p en vn som jag lrde knna i Vietnam under en svr tid i hans land. Han var en man med en stilla och enastende tro p Gud, vr evige Fader, och p hans Son, den levande Kristus. Jag kommer vl ihg hur han sjng med djup vertygelse:

Nr blint ut i mrkret du kallas att g,
i sorg och i nd skall du ndock best.
Jag rikt dig vlsignar och str nra dig,
jag helgar dig blott upp lidandets stig.
(How Firm a Foundation, Hymns, nr 85, fritt versatt)

Eftersom vr Frlsare lever, anvnder vi oss inte av symbolen fr hans dd som symbolen fr vr tro. Vad ska vi d anvnda? Ingen symbol, inget konstverk, ingen bild kan uttrycka hrligheten och undret hos den levande Kristus. Han frklarade fr oss hur denna symbol skulle se ut, nr han sade: Om ni lskar mig, hller ni fast vid mina bud. (Joh 14:15)

Som hans efterfljare kan vi inte beg onda, tarvliga eller ovnliga handlingar utan att beflcka hans avbild. Vi kan inte heller gra ngot gott och behagligt och generst utan att symbolen fr honom, vars namn vi ikltt oss, skiner klarare. Drfr mste vrt liv bli en meningsfull frkunnelse, en symbol fr vrt vittnesbrd om den levande Kristus, den levande Gudens evige Son.

S enkelt r det, mina brder och systrar, och s djupgende, och m vi aldrig glmma det.

Jag vet min Herre lever n,
Frlossare, Guds Son och Vn.
Han segrat ver synd och dd,
min Frlsare, min trst i nd.

Ditt namn uti mitt hjrta skriv,
du vrldens hopp och ljus och liv.
Din rst jag hr i stormens brus.
Du visar vgen till Guds hus.

S sknk mig nu din Andes frid
att bist mig i livets strid.
Jag sker din rttfrdighet
att jag m se din evighet.
(Gordon B Hinckley, Jag vet min Herre lever n, Psalmer, nr 82)

Frslag till hemlrare
Efter att ha studerat budskapet under bn kan ni dela med er av det p ett stt som uppmuntrar dem ni undervisar att delta. Hr fljer ngra exempel:

  1. Be familjemedlemmarna att bertta hur de skulle besvara fljande frgor: Varfr finns det inga kors i kyrkans byggnader? Vad r symbolen fr vr religion? Ls om hur president Hinckley valde att besvara dessa frgor. (Se de fem frsta styckena.) Vilket skriftstlle frklarar symbolen fr vr religion? (Se de fyra sista styckena.) Vad kan vi gra fr att symbolen fr vr tro ska lysa starkare fr andra?
  2. Be familjemedlemmarna att beskriva vad de tror att en huvudperson i deras liv skulle gra eller hur han/hon skulle vara. Ls hgt och tala om de delar av artikeln som framhller Jesus Kristus som huvudpersonen i vr tro.
  3. Be familjemedlemmarna att terge en favoritberttelse om Jesus. Ls hgt en berttelse eller tv frn denna artikel om honom. Vittna om uppstndelsen och Jesu Kristi frsonande offer.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.