Pressmeddelande

President Nelson reser runt till Europa, Afrika och Asien i april

Kyrkans president åtföljs av hustrun Wendy samt äldste Holland med hustru

I två veckor i april kommer president Russell M. Nelson och hans hustru Wendy, tillsammans med äldste Jeffrey R. Holland och hans hustru Pat, att besöka flera länder i Europa, Afrika och Asien. De avreser den 10 april och ska tillsammans med medlemmar och missionärer ha möten på flera platser i de här områdena. Rundresan avslutas den 23 april.

MormonNewsroom.org kommer att rapportera, med video och foton, dessa viktiga händelser.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.