Pressmeddelande

Mte med Mormonernas kvinnliga ledare

Tv av kyrkans generalpresidenter, Bonnie D Parkin, Hjlpfreningen, och Coleen K Menlove, Primr, beskte kyrkan i Stockholm, torsdagen den 13 Syster Parkin berttade om sin mormor som vid elva rs lder av sin familj sndes ensam till Amerika fr att tjna pengar och hjlpa familjen ver. Hennes mor hade lrt henne att knfalla och be Herren om hjlp, s nr ingen mtte henne vid framkomsten till Salt Lake City, gjorde hon det. En tysk familj vinkade t henne att flja med dem. Vid Temple Square sprang en dam emot henne och verkade leta efter ngon. Det var flickans sndagsskollrare som lmnat Sverige ett r tidigare. Hon hade vckts tre gnger under natten och ftt meddelande att hon skulle g till stationen och se om hon mtte ngon immigrant. Hon tog flickan med hem. Livet r gott nr familjebanden r starka, sade syster Jensen. Familjer behver tid, krlek och uppmrksamhet. Kyrkans kvinnliga ledare r lika inspirerade, dugliga och hngivna som ngon manlig ledare, sade president Marlin K Jensen. Alla kan ha en dlig dag, sade han, men jag ber att vi alltid ska leva s att vi har Herrens ande med oss. BIK

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.