Första presidentskapet har glädjen att tillkännage att unga kvinnor som väljer att verka som heltidsmissionärer med omedelbar verkan kan börja tjäna vid 18 års ålder efter att ha gått ut gymnasiet eller motsvarande.
Herren ber varje värdig och duglig ung man att som en del av sitt prästadömsansvar förbereda sig för och verka som missionär, men vi upprepar att missionärstjänst fortfarande är en valfri möjlighet för unga kvinnor. Vi inser att för de unga kvinnor som vill verka som heltidsmissionärer är valet av ålder för att börja verka inte detsamma för alla.
Vi uttrycker vår kärlek till kyrkans ungdomar och berömmer dem för deras trofasthet.
På morgonen fredagen den 21 november 2025 talade fyra av kyrkans ledare med nyhetsmedia om det här tillkännagivandet. Några av deras kommentarer finns nedan.
President Emily Belle Freeman
Unga kvinnors generalpresident och medlem av verkställande missionärsrådet
”Vi som Unga kvinnors generalpresidentskap är så glada över det här tillkännagivandet och vad det här innebär för våra flickor. Detta tillkännagivande träder i kraft omedelbart, vilket innebär att flickor kan börja förbereda sig nu för att tjäna vid 18 års ålder om de har gått ut gymnasiet. De kan skicka in sin ansökan 150 dagar före sin födelsedag eller det datum då de kan påbörja sin mission.
Vi älskar vad det här gör för dessa unga kvinnor. Det ger dem en möjlighet, när de lämnar Unga kvinnor och går in i vuxenlivet, att tänka på alla alternativ som står till buds för dem.”
Äldste Matthew S. Holland
Generalauktoritetssjuttio och verkställande chef för kyrkans kommunikationsavdelning
”En kvinna som väljer att verka som missionär bör under bön överväga tidpunkten för det hela. Det är ett väldigt individuellt beslut. Den här förändringen ger ytterligare en möjlighet för kvinnor som väljer att verka som missionärer, och den ger ökad flexibilitet i fråga om när de ska påbörja sin missionärstjänst vid en tidpunkt i livet när de har många olika, underbara möjligheter att lära och växa och utvecklas.”
Äldste W. Mark Bassett
Generalauktoritetssjuttio och verkställande chef för missionärsavdelningen
”Vi vill upprepa att missionärstjänst är ett prästadömsansvar för unga män och det är deras plikt att tjäna, men ett kraftfullt men ändå valfritt val för unga kvinnor. Varje ung man som får en missionskallelse verkar i 24 månader. Och varje ung kvinna som får en kallelse verkar i 18 månader. Det finns ingen avvikelse i det. Det enda undantaget skulle till exempel vara om du kanske har en ung man eller ung kvinna som har vissa hälsoproblem.”
Syster Amy A. Wright
Första rådgivare i Primärs generalpresidentskap och medlem av verkställande missionärsrådet
”Tjänstgöringstiden har varit oföränderlig i många år. När vi har sträckt oss ut till unga kvinnor över hela världen och inbjudit dem att vara en eftertänksam del i denna uppenbarelseprocess, har vi förstått att det allra mest har varit deras önskan att de föredrar att deras verksamhetstid är 18 månader.”