nyhetsartikel

Julbudskap från Första presidentskapet

Första presidentskapet i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga har publicerat följande julbudskap för 2013:

"Var inte förskräckta! Se, jag bär bud till er om en stor glädje för hela folket. Ty i dag har en Frälsare blivit född åt er i Davids stad, och han är Messias, Herren" (Lukas 2:10-11).

Låt oss göra julen till en tid av glädje och firande, en tid att dela med oss av den förunderliga sanningen, att den Allsmäktige Guden sände sin Son, Jesus Kristus, för att återlösa världen! Må glädjen i den vetskapen vara med oss denna jul och under det kommande året.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.