Pressmeddelande

En ondlig strid, en sker seger

Nstan tio rtionden har passerat sedan jag fddes och under en stor del av den tiden har krig pgtt bland mnniskorna p en eller annan plats p jorden. Ingen kan ngonsin bedma vidden av det fruktansvrda lidande som dessa krig vrlden ver harorsakat. Miljontals liv har gtt frlorade. Krigets hemska skador harkvarlmnat lemlstade kroppar och frstrda sinnen. Barn har lmnats utan fder och mdrar. Unga mnniskor som rekryterats till att strida har i mnga fall dtt, medan det i mnniskor som levt vidare har skapats ett hat som aldrig kommer att lmna dem. Nationers skatter har frslsats och kommer aldrig att kunna terstllas. Krigets frdelse r s ondig och ett sdant fruktansvrt slseri av mnskligt liv och nationers resurser. Vi frgar oss om detta hemska, destruktiva stt att hantera meningsskiljaktigheter bland Guds sner och dttrar ngonsin kommer att upphra. Men det finns ett annat krig som har pgtt sedan fre vrldens skapelse och som troligen kommer att fortstta lnge n. Det r ett krig som nr bortom frgor om besittningar och nationell suvernitet. Johannes Uppenbararen talar om denna strid:

En strid uppstod i himlen: Mikael och hans nglar gav sig i strid med draken. Och draken och hans nglar stred, men han var inte stark nog, och det fanns inte lngre ngon plats fr dem i himlen. Och den store draken, den gamle ormen, som kallas Djvul och Satan, han som bedrar hela vrlden, kastades ner p jorden och hans nglar kastades ner med honom. (Upp 12:79)


Vem kmpar Herrens kamp?
Nu visa det med mod!
Ej rdsla fyll vr sjl!
Vem kmpar Herrens kamp?
Vi fr ej vanligt krig,
ej vanlig fiende
mot oss i striden str.
Vem kmpar Herrens kamp?3

Herren skall strida fr er, och ni skall hlla er stilla.
Sedan sade Herren till Mose: Sg till Israels barn att de skall dra vidare.(2 Mos 14:1315; kursivering tillagd)
Havet delade sig och Israels barn gick sin frlsning tillmtes. Egyptierna fljde efter mot sin egen undergng.
Ska inte vi ocks fortstta framt i tro? Han som r vrevige ledare, Herren Jesus Kristus, har gett oss en uppmaning i en uppenbarelse. Han sade:
Upplyften drfr edra hjrtan och frjden eder, omgjorden edra lnder och iklden eder hela min vapenrustning, s att I kunnen st emot p den onda dagen
Stn drfr omgjordade kring edra lnder med sanningen, ikldda rttfrdighetens pansar och haven ssom skor p ftterna den frberedelse som fridens evangelium sknker, vilket jag har snt mina nglar att giva eder.
Tagen trons skld med vilken I skolen kunna utslcka de ondas alla brinnande pilar,
och tagen frlsningens hjlm och min Andes svrd och varen trofasta tills jag kommer, s skolen I bliva upptagna, s att dr jag r, I ock skolen vara. (L&F 27:1518)

  1. Anvnd artikeln fr att diskutera hur striden om gott och ont har pgtt sedan fre vrldens skapelse. Sg att Kristi ljusrepresenterar hoppet i en mrk vrld. Ls stycket En ljusframtid. Ge frslag p vad vi kan gra fr att vinna striden mellan gott och ont.

  2. Skriv orden i Andra Timoteusbrevet 1:78 p ett kort till varje familjemedlem. Uppmana familjemedlemmarna att skriva ner ett personligt ml p baksidan av korten om att bli en mer hngiven lrjunge till Jesus Kristus. Be familjemedlemmarna stta upp kortet p en plats dr de ser det dagligen.

  3. Ta med dig en psalmbok nr du besker varje familj. Be familjemedlemmarna anvnda registret till att hitta psalmer som inspirerar till hngivenhet. Vlj en psalm som ni sjunger eller lser hgt. Jmfr orden med delar av president Hinckleys tal. Avsluta med att g igenom president Hinckleys uppmaning om att vi ska vara hngivna och hans vittnesbrd om en ljus framtid fr dem som trofast kmparHerrens kamp.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.