Pressmeddelande

Alla ensamstende ska knna sig vlkomna

Min nskan med detta budskap r att erbjuda mjligheter till utveckling och lycka fr alla medlemmar, bde gifta och ensamstende. Fr att ha kontroll
ver ditt liv, ha framgng oavsett om du r gift eller inte, rekommenderar jag att du lr knna din Fader i himlen. Du gr detta bst genom bn, studier och genom att hlla buden. Kom alltid ihg att han lskar dig och att han ger dig vgledning och std om du inbjuder honom i ditt liv. Inkludera honom i ditt beslutsfattande. Inkludera honom nr du bedmer ditt personliga vrde. Be till honom nr du knner
dig nedslagen, ty jag vittnar om att han hr vra rop p hjlp. I sitt insiktsfulla tal om bn observerade profeten Zenos: Du bnhrde mig fr mina lidandens och min uppriktighets skull. (Alma 33:11) Vi blir djupt berrda och allvarsamma nr vi hr hur det gr en rd trd genom mnga av vra ensamstende medlemmars yttranden. Fr en del r ensamhet och modflldhet deras mest stndiga fljeslagare. En framstende sjl, som har en god biskop, en god hemlrare, ett bra arbete och befann sig i bekvma omstndigheter sade: Jag behver inte mer att gra, jag behver bara ngon att gra det med. Detta r allvarligt, eftersom minst en tredjedel av kyrkans vuxna medlemmar r ensamstende. Utan att frringa den ensamhetens smrta som en del ensamstende knner erbjd president Gordon B Hinckley ngot av ett motgift med fljande rd: Jag tror att fr de flesta av oss r bsta medicinen mot ensamhet att arbeta och att tjna andra. Jag frringar inte era problem, men jag tvekar inte att sga att det finns mnga andra vars problem r
mycket allvarligare n era. Frsk hjlpa dem, uppmuntra dem. Det finns s mnga pojkar och flickor som misslyckas i skolan fr att de fr fr lite uppmrksamhet och uppmuntran. Det finns s mnga ldre personer som lever i misr och ensamhet och fruktan som genom ett enkelt samtal skulle kunna f lite hopp och gldje.1 Tnk p att vi alla har varit ensamstende, r nu ensamstende, eller kan ngon gng i framtiden bli ensamstende. Att vara ensamstende i kyrkan r allts inte ngot ovanligt. Att vara gift fr ocks med sig utmaningar och ansvar. Kanske du har hrt talas om den unga bruden som sade: Nr jag gifter mig blir det en nde p mina problem. Hennes kloka mor svarade: Ja, min kra, men vilken nde? Mta vra framsteg
Det hjlper inte att bli s besatt av nskan att bli gift att vi gr miste om vlsignelser och mjligheter till utveckling medan vi r ensamstende. Jag tror ocks att det r till hjlp att stta ml, fr utan mlsttningar kan vi inte mta vra framsteg. Men bli inte frustrerad om du inte kan se ngra tydliga framsteg. En del saker kan inte mtas. Om du strvar efter det allra bsta om du gr ditt bsta dag efter dag med klokast mjliga anvndning av din tid och energi fr att uppn realistiska ml r du framgngsrik oavsett om du r gift eller ensamstende. P tal om ensamstende medlemmar sade president Harold B Lee (18991973) vid ett tillflle: I era led finns ngra av kyrkans bsta medlemmar de r trofasta, tappra och strvar efter att leva efter Herrens bud fr att hjlpa till att bygga upp riket p jorden och att tjna sina medmnniskor.2 Alltfr ofta r vi tanklsa och oknsliga fr hur dessa utvalda sjlar ibland oss knner sig. En vlmenande prstadmsledare som var bekymrad ver en av dessa utvalda ensamstende kvinnor vars hjrta vrkte efter kamratskap och ett mera fulldigt liv, frgade: Varfr skaffar du dig inte en make? Hon svarade skmtsamt: Det skulle jag verkligen tycka om, men de vxer inte p trd. ven om mnga ensamstende vuxna medlemmar har god hand om livet och dess problem s behver de fortfarande krleksfull uppmrksamhet frn kyrkan och dess medlemmar fr att f bekrftelse p att de duger till och att Gud lskar dem var och en. Kyrkans lmpliga och rttmtiga inriktning p hemmet och familjen fr ofta ensamstende medlemmar som inte har vare sig livskamrat eller barn att knna sig utanfr. En skriver: Mnga medlemmar i kyrkan behandlar en frnskild kvinna som om hon hade spetlska. Jag har bott i en viss frsamling i Salt Lake City i flera r dr de hade fester fr nkor och nkemn varje r vid jultiden. Jag blev aldrig inbjuden. Jag har alltid levt ett gott liv och tror att Frlsaren skulle ha bjudit mig. Jag knner en del som har varit med om bde dd och skilsmssa och de sger att skilsmssa r vrre n dden. En annan skriver: Tro mig, i och med kyrkans betoning p familjer och barn r vi redan grundligt medvetna om att vi r kufar. Det har varit ett verkligt nje att bli accepterad som en normal person. Ingen br knna sig isolerad fr att han eller hon r ensamstende. Vi vill att alla ska knna att de tillhr kyrkan p det stt som Paulus beskriver till efesierna: Ni r
inte lngre gster och frmlingar utan medborgare tillsammans med de heliga och tillhr Guds familj. (Se Ef 2:19.) Vi tillhr inte bara Herrens kyrka utan ocks varandra. Hela samhllet, dribland ensamstende vuxna medlemmar, har ett gemensamt intresse av fder och mdrar och familjer. Fr ngra r sedan sade president Boyd K Packer, verkstllande president fr de tolv apostlarnas kvorum, till kyrkans ensamstende medlemmar: Vi talar en hel del om familjer. Ibland vill du bittert konstatera: Allt detta prat om familjer, men jag har ingen familj, och ... stanna dr! Lgg inte till de andra
orden. Jag nskar att de slutade tala s mycket om familjer. Ni gr bst i att be om att vi fortstter att tala om familjer, om fder och mdrar och barn och hemaftnar, tempelktenskap och kamratskap och allt det vriga, eftersom allt detta kommer att bli ert. Om vi slutar att tala om det, d kommer ni, liksom alla andra, att vara frlorarna.3 Jag delar denna sikt. Allt eftersom kommer allt detta att bli ert. Att ska upp de behvande
Vi erinrar oss alla liknelsen om den gode herden som lmnade de vriga och gav sig ivg fr att leta efter ett enda fr som hade gtt vilse. (Se Luk 15:36.) En del av vra medlemmar som r ensamstende gr vilse om vi
inte strcker oss ut till dem. Att ska upp den som behver vr hjlp innebr s mycket. Vad kan vi gra som enskilda fr att hjlpa de ensamstende? Ett stt r att strva efter att ta hand om dem bttre. Nr vi ser ngon sitta fr sig sjlv p ett mte i kyrkan kan vi antingen g dit och stta oss hos honom eller henne eller inbjuda honom eller henne att sitta tillsammans med oss. Vi kan alla rcka ut en vnskaplig hand. Faktum r att vi gr klokt i att minnas rdet frn president Hinckley om nyomvnda och tillmpa det p dem som r ensamma: de behver en vn, en kallelse och nring genom Guds goda ord. Jag tror att vi kan lgga till ytterligare en sak till denna lista
en god hemlrare. Flitiga hemlrare kan skrddarsy hemlrarbudskap till ensamstende medlemmars behov. De kan ocks bidra med vnskap, uppmuntran, en knsla av att vara accepterad, och, srskilt fr ensamstende systrar, mjlighet till prstadmsvlsignelser. Det r ltt att stta en stmpel p den som r ensamstende och drefter inte kunna se bakom denna stmpel. Ensamstende r mnniskor och vill bli behandlade som sdana. Alla r inte ensamstende av eget val. Lt oss, som psalmisten sger, vara de faderlsas fader och minnas att Gud ... ger de ensamma ett hem. (Ps 68:67) Vi tillhr alla Guds familj och vi kommer en dag att tervnda till honom, till de boningar som han har frberett t alla sina barn. Hur ledare kan hjlpa till
Hr r ngra riktlinjer fr kyrkans ledare: Biskopsrdet [eller grenspresidentskapet] kan organisera en eller flera hemaftonsgrupper fr ensamstende medlemmar som inte har hemmaboende barn och inte bor hos sina frldrar. 4 Dessutom kan ensamstende medlemmar ... erbjudas stavs- och frsamlingsaktiviteter som brasaftnar, danser, krsng, frberedande prstadmsseminarium, frberedande tempelseminarium, tempelbesk, kulturevenemang och sport.5 Kyrkans ledare br regelbundet fundera ver ensamstende medlemmars behov under ledarskapsmten och engagera dem i meningsfulla kallelser, uppgifter och aktiviteter. Kvorums- och hjlpfreningsledare br vara lyhrda fr ensamstende medlemmars behov, srskilt nr det i lektionerna tas upp sdana mnen som ktenskap och barn. Ensamstende medlemmar behver bli ihgkomna och f nring. Var lycklig nu
Att vara ensamstende innebr inte att man behver vnta med att vara lycklig. Som president Harold B Lee (18991973) en gng sade: Lycka beror inte p vad som hnder runt omkring dig, utan p vad som hnder inom dig. Den mts genom den anda med vilken du mter problemen i livet.6 Jag vill pminna dig om att mnga som r ensamstende ger mycken vlbehvlig styrka till familjemedlemmar och andra, och bidrar med std, erknnande och krlek till slktingar och brder och systrar. Slunda kan ensamstende p stt och vis utva ett visst slags frldraskap. Nr de gr det kan de ha stort inflytande eftersom de ofta kan sga sdant som frldrar inte kan sga till sina egna barn. Slutligen r mitt rd till de av er som r ensamstende att ofta be eftersom vr himmelske Fader, som knner dig bst av alla, vet vilka talanger och starka sidor du har, liksom dina svagheter. Han har placerat dig hr p jorden vid denna tidpunkt fr att du ska utveckla och frfina dessa egenskaper. Jag lovar att han hjlper dig. Han r medveten om dina behov och s smningom kommer du att f erfara dessa utlovade vlsignelser om kamratskap. SLUTNOTER

 1. Se Ett samtal med ensamstende vuxna, Liahona, nov 1997, s 20.
 2. Strengthening the Home (broschyr, 1973), s 8; se ocks Kyrkans
  presidenters lrdomar: Harold B Lee, s 114.
 3. GUF-konferens fr melkisedekska prstadmet, jun 1973; citerad i
  James E Faust, Happiness Is Having a Father Who Cares, Ensign,
  jan 1974, s 23.
 4. Kyrkans instruktionshandbok, bok 1: Stavspresidentskap och
  biskopsrd (2006), s 127128.
 5. Kyrkans instruktionshandbok, bok 1, s 128.
 6. A Sure Trumpet Sound: Quotations from President Lee, Ensign,
  feb 1974, s 78. 1. Diskutera president Fausts uppmaning att ska upp de behvande. Uppmana familjen att gra ett besk hos en ensamstende medlem eller icke-medlem. Lt familjen ge andra frslag p hur de kan hjlpa den personen att knna sig mer vlkomnad och uppskattad. Uppmuntra dem att tillbringa tid med att lra knna honom eller henne bttre.
 2. Inled lektionen med en diskussion eller en lek. Under aktiviteten lter du ngon lmna rummet under ngra minuter. Kalla tillbaka personen innan du skickar ut en annan. Nr alla har varit ute ur rummet kan ni diskutera hur det kndes att vara ensam. Frklara att vi alla har varit ensamstende, r nu ensamstende, eller kan ngon gng i framtiden bli ensamstende. Diskutera hur var och en av oss kan skapa ett lyckligt och meningsfullt liv oavsett vra omstndigheter.
 3. Ta med en linjal eller ett mttband. Visa den eller det medan du terger olika rd frn avsnittet Mta vra framsteg. Diskutera hur vi br mta vrt liv. Vittna om att vi kan lyckas om vi strvar efter att gra vrt bsta.

Stilguideanmärkning:Använd kyrkans fullständiga namn när det nämns första gången i artiklar om Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga. För mer information om användningen av kyrkans namn, se vår på stilguide nätet. »Stilguide - Om kyrkans namn.