Pressmeddelande

Äldste och syster Stevenson talar till unga vuxna i maj

Se utsändningen som är tillgänglig den 3 maj 2026 i Nord- och Sydamerika och den 10 maj i andra områden

Stevenson-Devo
Stevenson-Devo
Äldste Gary E. Stevenson i de tolv apostlarnas kvorum och hans fru Lesa står framför Antofagasta tempel i Chile efter invigningen söndagen den 15 juni 2025.© 2026 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Äldste Gary E. Stevenson i de tolv apostlarnas kvorum och hans fru Lesa ger ett budskap om livslångt lärjungaskap till unga vuxna i Jesu Kristi Kyrka av Sista Dagars Heliga under en världsomfattande andakt som är tillgänglig den 3 maj 2026 i Nord- och Sydamerika och den 10 maj i andra områden.

Alla unga vuxna (i åldrarna 18–35), inklusive gifta unga vuxna och sistaårselever i gymnasiet (eller motsvarande), uppmuntras att hitta ett tillfälle att se utsändningen med vänner under ett lokalt evenemang och sedan samtala om hur de kan följa det de lärde sig under andakten.

Gå igenom UV: Aktuellt för att hitta relaterat innehåll inför evenemanget.

Nord- och Sydamerika

I Nord- och Sydamerika uppmanas unga vuxna att samlas på ett lokalt evenemang och se direktsändningen söndagen den 3 maj kl. 18.00 MDT.

Andra områden i världen

I områden utanför Nord- och Sydamerika bör unga vuxna hitta lokala möjligheter att se återutsändningen söndagen den 10 maj, på eftermiddagen och kvällen.